Înot: Noi titluri pentru surorile Gâdea, la Naţionalele în bazin scurt

0
Loading...

2019-11-10 23:19:51

Surorile Maria Claudia Gâdea şi Gabriela Ioana Gâdea, de la CSA Steaua, au cucerit noi titluri, duminică, în ultima zi a Campionatelor Naţionale de înot în bazin scurt (25 metri) de la Miercurea Ciuc.

Maria Claudia Gâdea s-a impus la 400 m mixt şi a mai obţinut un titlu cu ştafeta 4×50 m mixt. În zilele trecute, ea a mai cucerit titluri la ştafetă 4×50 m liber, 200 m bras, ştafetă mixtă 4×50 m mixt.

Gabriela Ioana Gâdea a ieşit victorioasă 200 m fluture, 50 m spate, dar şi la ştafetă 4×50 m mixt. Anterior a câştigat titluri la 100 m spate, cu ştafeta de 4×50 m liber a clubului, la 50 m fluture, ştafetă mixtă 4×50 m liber, 100 m mixt şi ştafetă mixtă 4×50 m mixt.

Maysa Raţiu s-a impus la 100 m liber, acesta fiind al patrulea său titlu de campioană, după cele de la 400 m liber, 50 m liber şi 200 m liber.

La 100 m spate masculin, victoria a revenit lui Robert Glinţă, urmat în clasament de Daniel Martin la doar o sutime de secundă.

400 m mixt

1. Maria Claudia Gâdea (Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucureşti) 04:45:57

2. Alexandra Dobrin (Clubul Sportiv Universitar Piteşti) 04:50:62

3. Andreea Ramona Drăgoi (Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucureşti) 04:55:00

100 m liber

1. Maysa Raţiu (Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucureşti) 00:55:85

2. Jasminne Anne Marie Ivan (Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucureşti) 00:57:19

3. Maria Verciuc (Renovatio Sport Club Bucureşti) 00:57:72

200 m fluture

1. Gabriela Ioana Gâdea (Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucureşti) 02:14:76

2. Alexandra Bogdaneci (Clubul Sportiv Universitar Piteşti) 02:15:19

3. Andreea Ramona Drăgoi (Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucureşti) 02:15:95

50 m spate

1. Gabriela Ioana Gâdea (Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucureşti) 00:28:78

2. Maysa Raţiu (Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucureşti) 00:29:63

3. Ioana Marin (Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucureşti) 00:30:09

ştafetă 4×50 m mixt

1.Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucureşti (Gabriela Ioana Gâdea, Maria Claudia Gâdea, Andreea Ramona Drăgoi, Jasminne Anne Marie Ivan) 01:56:12

2. Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucureşti (Ioana Marin, Claudia Ioana Ţolea, Daria Maria Ioana, Maysa Raţiu) 01:59:99

3. Clubul Sportiv Universitar Piteşti (Sabrina Scărlătescu, Alexandra Dobrin, Alexandra Bogdăneci, Cristina Georgeta Tătar) 02:00:95

400 m liber

1. Bogdan Andrei Scarlat (Clubul Sportiv Dinamo Bucureşti) 03:52:66

2. Bogdan Mihai Petre (Clubul Sportiv Universitar Piteşti) 03:54:67

3. David Popovici (Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucureşti) 03:55:25

200 m bras

1. Mihai Iacob (Clubul Sportiv Municipal Piteşti) 02:13:54

2. Atila Abibula (Clubul Sportiv Farul Constanţa) 02:13:94

3. Sebastian Nicolae Tulea (Palatul Copiilor Constanţa) 02:17:57

100 m spate

1. Robert Andrei Glinţă (Clubul Sportiv Dinamo Bucureşti) 00:51:17

2. Daniel Cristian Martin (Clubul Sportiv Municipal Bacău) 00:51:18

3. Cătălin Paul Ungur (Clubul Sportiv Dinamo Bucureşti) 00:54:24

50 m liber

1. Cătălin Paul Ungur (Clubul Sportiv Dinamo Bucureşti) 00:21:95

2. George Adrian Raţiu (Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucureşti) 00:22:21

3. Leon Stan (Clubul Sportiv Municipal Bucureşti) 00:22:36

1. Clubul Sportiv Municipal Bucureşti (Andrei Mircea Anghel, Matei Ioan Lemnaru, Leon Stan, Vlad Paţurcă) 01:39:63

2. Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucureşti (Antonio Andrei Costroj, Liviu Alexandru Coman, George Adrian Raţiu, Constantin George Alexandru Stoica) 01:40:78

3. Clubul Sportiv Universitar Piteşti (Bogdan Ionuţ Iordăchescu, Alexandru Costel Badeaţă, Alexandru Vasile Ancuţa, Vlăduţ Alexandru Pătru) 01:42:54

AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Andreea Lăzăroiu)

Sursa: https://www.agerpres.ro/sport-intern/2019/11/10/inot-noi-titluri-pentru-surorile-gadea-la-nationalele-in-bazin-scurt–400585

loading...

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.