11 C
Bacău
4 noiembrie, 2025

Doi tineri din Bacău, prinși în flagrant cu droguri – polițiștii au descoperit 500 de grame de canabis și 20 de grame de „cristal”

Pe 1 noiembrie, polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Bacău, împreună cu procurorii D.I.I.C.O.T. – Biroul Teritorial Bacău, au documentat activitatea infracțională a două persoane (un bărbat și o femeie) de 26 și 32 de ani, cercetate pentru săvârșirea infracțiunilor de trafic de droguri de risc și de mare risc și deținere de droguri de risc și de mare risc, pentru consum propriu, fără drept.

Astfel, la aceeași dată, persoanele în cauză au fost prinse în flagrant delict, în localitatea Cleja, de către polițiști ai Serviciului Rutier Bacău, în timp ce ar fi deținut și transportat aproximativ 500 de grame de canabis (drog de risc) și 20 de grame 3-CMC, cunoscut sub denumirea generică de cristal (drog de mare risc), destinate comercializării.

Ulterior, procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Serviciul Teritorial Bacău au dispus reținerea celor două persoane cercetate pentru săvârșirea infracțiunilor de trafic de droguri de risc și de mare risc și deținere de droguri de risc și de mare risc, pentru consum propriu, fără drept.

Ieri, 2 noiembrie, judecătorul de drepturi şi libertăţi din cadrul Tribunalului Bacău a dispus arestarea preventivă a acestora, pentru 30 de zile.

La activități au participat și criminaliști din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Bacău.

Facem precizarea că, pe parcursul întregului proces penal, persoanele cercetate beneficiază de drepturile și garanțiile procesuale prevăzute de Codul de procedură penală, precum și de prezumția de nevinovăție.

Sursa: https://www.bacau.net/doi-tineri-din-bacau-prinsi-in-flagrant-cu-droguri-politistii-au-descoperit-500-de-grame-de-canabis-si-20-de-grame-de-cristal/

Ultimă oră

Același autor